Pozdravljeni, prijavite se. eINŽENIR



Novice

Kaj zahteva nova F-Gas direktiva od pooblaščenih strokovnjakov


Nova Uredba o F-plinih (EU) 2024/573 je bila objavljena februarja v Uradnem listu Evropske unije[1] in je v veljavi od sredine marca. Nova uredba določa popolno odpravo fluoriranih ogljikovodikov do leta 2050, z močnim zmanjšanjem razpoložljivosti že naslednje leto. Fluorirani toplogredni plini (F-plini) močno prispevajo k globalnemu segrevanju in vključujejo fluorogljikovodike, perfluoroogljikovodike, žveplov heksafluorid in druge fluorirane spojine. Fluorogljikovodiki (HFC) predstavljajo približno 90 % vseh F-plinov.

Namen omejitev in prepovedi iz besedila uredbe je tudi drastično zmanjšati uporabo fluoriranih hladiv in njihov potencial globalnega segrevanja (GWP) v novih izdelkih in hladilnih sistemih, ki se bodo prodajali v Evropi. Pri tem je pojem GWP v direktivi opredeljen kot »potencial toplogrednega plina za segrevanje podnebja v primerjavi s potencialom ogljikovega dioksida (CO2) za segrevanje podnebja, izračuna pa se, razen če ni določeno drugače, kot potencial 1 kilograma toplogrednega plina za globalno segrevanje v 100 letih v primerjavi z 1 kilogramom CO2 je določeno v prilogah I, II, III in VI, v primeru zmesi pa se izračuna v skladu s Prilogo VI«.

Na sliki 1 so v razpredelnici predstavljene nove prepovedi po vrsti proizvoda glede na vrednost GWP in/ali F-plina kot takega, na sliki 2 po datumu.

* Razen kadar je to potrebno zaradi izpolnjevanja varnostnih zahtev, (v tem primeru) je meja GWP 750.

** Razen kadar je to potrebno zaradi izpolnjevanja varnostnih zahtev.

Slika 1: Prepovedi po vrednosti GWP in/ali F-plina kot takega glede na vrsto proizvoda[2].

Pri tem so uporabljeni izrazi v F-Gas direktivi v obeh razpredelnicah glede vrste naprav opredeljeni z naslednjim:

  • »Ohlajevalnik« pomeni posamezen sistem, katerega glavna funkcija je hlajenje tekočega nosilca toplote (kot so voda, glikol, slanica ali CO2) za namene hlajenja, obdelave, konzerviranja ali udobja;
  • »Samostojni sistem pomeni kompleten tovarniško izdelan sistem, ki je v ustreznem okvirju ali ohišju, je izdelan in se prevaža kot komplet ali v dveh ali več delih, lahko vsebuje zaporne ventile in v katerem se na mestu uporabe ne priključijo nobeni deli, ki vsebujejo plin;
  • »Večdelni sistem« pomeni sistem, sestavljen iz več hladilnih enot, ki sestavljajo ločeno, vendar povezano celoto, pri katerem je treba sestavne dele hladilnega krogotoka namestiti in priključiti na mestu uporabe[3];

* Razen kadar je to potrebno zaradi izpolnjevanja varnostnih zahtev, (v tem primeru) je meja GWP 750.

** Razen kadar je to potrebno zaradi izpolnjevanja varnostnih zahtev.

Slika 2: Prepovedi po vrednosti GWP in/ali F-plina kot takega glede na datum2.

Na sliki 3 so predstavljena hladiva glede na v direktivi ključno merilo GWP, to pri v njej nastopajočih vrednostih, upoštevajoč delovni tlak in razrede hladiv glede vnetljivosti in strupenosti, kot ga to pozna sklop standardov SIST EN 378 Hladilni sistemi in toplotne črpalke - Varnostnotehnične in okoljevarstvene zahteve in ASHRAE Standarda 15 & 34. Na sliki 4 so predstavljeni še razredi hladiv glede na vnetljivost in strupenost.

Kot izhaja iz predstavljenega, sodobna hladiva predstavljajo predvsem razreda A2L, označena na sliki 3 z rumenim krogcem, kot tudi razreda A3, označena z rdečim krogcem. Pomeni, pri njihovi uporabi je potrebno upoštevati v standardih predpisane varnostno tehnične omejitve.

Slika 3: Posamezna hladiva glede na vrednost merila GWP in tlačno območje delovanja.

Slika 4: Razredi hladiv glede vnetljivosti in strupenosti s primeri.

Za konec je prikazan primer izračuna omejitve količine za ločljiv kondicioner s hladivom vrste R32, ki spada v ta razred in je težji od zraka, zato se ob morebitnem uhajanju nabira pri tleh. Zato je posebej pomembna tudi sama namestitev notranje enote, na stropu, na steni pod stropom, ali na parapetu. Meja polnjenja tega sistema, postavljenega na steno v (mehansko) neprezračevan prostor, se za količine hladiva med 1,23 kg in 7,98 kg izračuna v skladu z enačbo:

mmax = 2,5 x LFL5/4 x hinst x A1/2

Površina manjšega pisarniškega prostora A = 10,0 m2

Spodnja meja vnetljivosti (za R32) LFL = 0,307 kg/m3

Višina namestitve notranje enot (rob dovodne zračne odprtine) hinst = 2,1 m

Največje dovoljeno polnjenje hladiva mmax = 3,8 kg

Večja vrednost hladiva v sistemu od izračunane mejne predstavlja za pooblaščenega strokovnjaka obveznost pristopa k uporabi ene od predpisanih rešitev v zgoraj izpostavljenih standardih.

[1] Dosegljiva na naslovu: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SL/TXT/PDF/?uri=OJ:L_202400573

[2] A2A pomeni napravo vrste »zrak/zrak«, A2W vrste »zrak/voda«.

[3] Smiselno posodobljeno glede na zapisano v angleškem izvirniku.


Novico pripravil predsednik Matične sekcije strojnih inženirjev, Mitja Lenassi, univ.dipl.inž.str., PI, CxA, BEMP

Nazaj