Gradimo tudi sebe: ženske v gradbeništvu skozi projekte, ki spreminjajo prostor

Hruševje, 21. maj 2025 – Dogodek Ženske v gradbeništvu 2025 je postregel s strokovnimi in navdihujočimi predstavitvami, na katerih so v ospredje stopile inženirke in arhitektke, ki s svojim delom zaznamujejo ključne gradbene projekte v Sloveniji. Dogodek je potekal v organizaciji podjetja Educenter d.o.o., v sodelovanju z Inženirsko zbornico Slovenije in ob podpori družbe DRI upravljanje investicij d.o.o. Strokovni del dogodka je povezovala Tina Bučič iz družbe DRI.
Dogodek je s srčnim in spodbudnim nagovorom odprla mag. Barbara Škraba Flis, univ. dipl. inž. grad., generalna sekretarka Inženirske zbornice Slovenije. Poudarila je, da je žensk v gradbeni stroki še vedno premalo, in udeleženke povabila k aktivnejšemu sodelovanju v organih zbornice, zlasti v luči prihajajočih septembrskih volitev. Po njenih besedah je vsak gradbeni projekt tudi osebna zgodba – in če se z njim poistovetimo, ga izpeljemo z večjo predanostjo in zadovoljstvom. »Če smo zadovoljni v službi, prenesemo to tudi domov.«
Predstavitve petih govornic so se začele s tematiko mostov – tako kot mostovi povezujejo dva bregova ali dve dolini, tudi ta dogodek povezuje ženske, ki delujejo v gradbeni panogi. Zaključil se je s predavanjem o novem potniškem centru, ki postaja novo središče srečevanj. Dogodek je bil tako simbolično začet in sklenjen s predstavitvijo projektov, ki združujejo in povezujejo.
Dr. Maja Kreslin, univ. dipl. inž. grad., zaposlena na Zavodu za gradbeništvo Slovenije, je izpostavila pomen spremljanja stanja premostitvenih objektov in razvoj enotne metodologije ter aplikacije za preglede premostitvenih objektov v upravljanju DARS in DRSI. Predstavila je tudi možnost digitalizacije pregledov s pomočjo modernih tehnologij daljinskega zaznavanja, kot so brezpilotni letalniki in različni senzorji, s čimer upravljavci zmanjšujejo potrebo po zaporah in povečujejo učinkovitost vzdrževanja. Prikazala je tudi rezultate testiranj nosilcev s poplavljenega mostu v Domžalah.
Karmen Košutar, nadzorna inženirka na DRI, upravljanje investicij, mag. inž. grad., je predstavila projekt Drugi tir Divača–Koper s poudarkom na vlogi Inženirja oz. nadzora. V ekipi Inženirja na projektu sodeluje več kot 70 strokovnjakov, ki so vezni člen med vsemi udeleženci gradnje. Posebej je izpostavila izzive, kot so kraške jame, spremljanje okoljskih monitoringov, zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu, ravnanje z viški materiala ter učinkovito upravljanje komunikacije in dokumentacijskega toka
Katarina Sirk, univ. dipl. inž. grad., je v času zaposlitve pri podjetju Yapi Merkezi sodelovala pri gradnji predorov v kraškem svetu na projektu Drugi tir. Predstavila je izzive ter uporabo naprednih predorskih tehnologij, kot so horizontalne vrtine, injektiranja pod tlakom, gradnja podzemnih mostov in sanacija kraških pojavov ter jam. Danes je zaposlena v podjetju Tosidos d.o.o., kjer je podzemno delo v predorih zamenjala za izzive visokih gradenj.
Urška S. Martelanc, dipl. inž. grad., zaposlena v podjetju Prva hiša d.o.o., je predstavila izzive gradnje za trg, kjer je ključno prepoznavanje interesov občin, lokalne skupnosti, kupcev in prodajne ekipe. Izpostavila je pomen uravnoteženega načrtovanja stanovanjskih naselij in pravočasne komunikacije v vseh fazah projekta.
Špela Štern, univ. dipl. inž. arh., s projektivnega biroja EleaiC, je predstavila prenovo železniške postaje Ljubljana, ki vključuje novo postajno dvorano nad tiri, obnovo obstoječega kolodvora, podhod za pešce in kolesarje ter nove povezovalne trge. Projekt nastaja v sodelovanju z arhitekturnimi biroi in predstavlja nov standard za urbane prometne centre v Sloveniji.
Pripravila: Vladka Šalej
Organizator: Educenter d.o.o.
Sodelovanje: Inženirska zbornica Slovenije
Podpora: DRI upravljanje investicij d.o.o.
Povezovanje dogodka: Tina Bučić, DRI upravljanje investicij d.o.o.
Fotografije: Tomaž Levstek